Офіційний сайт Гуляйпільської міської ради

Розділи

Петиції

Бюджет участі

Безоплатна правова допомога

Подолання незадекларованої праці

Календар

« Січень 2022 »
Пн   3 10 17 24 31
Вт   4 11 18 25  
Ср   5 12 19 26  
Чт   6 13 20 27  
Пт   7 14 21 28  
Сб 1 8 15 22 29  
Нд 2 9 16 23 30  

Пошук

Туристичні маршрути

       Шановні гості, ви прибули на славну Гуляйпільську землю, яка багата своєю історією, котра пишається земляками - степовиками, серед яких є Герої Соціалістичної Праці, Герої Радянського Союзу, лауреати Державної премії імені Т.Г. Шевченка, письменники, командир Революційної Повстанської Армії України (махновців), лауреати Державної премії України член-кореспондент Транспортної академії України, академік Інженерної академії України і Міжнародної академії наук при ООН, дипломати від колишнього СРСР при штаб квартирі ООН, та у Республіці Куба, цей список можна продовжувати і далі.


Екскурсія по місту починається від районного краєзнавчого музею, який створений у 1960 році і знаходиться в приміщенні, яке є пам’ятником архітектури і споруджене в 1901 році як будинок банку «Товариства взаємного кредиту». В 1920-і роки в ньому діяло «Єврейське колонізаційне товариство», а пізніше - поліклініка. В роки Великої Вітчизняної війни під час окупації тут з дозволу німецького командування правила службу православна церква. З 1945 року – районний Будинок культури, після якого господарем приміщення став краєзнавчий музей.
Потім подорожуючи вулицею Соборна (колишня Леніна) ліворуч від парку через дорогу стоїть просторе кам’яне приміщення. Колись у ньому жили сім’ї священнослужителів Свято-Троїцької церкви, а тепер знаходиться Гуляйпільський районний військкомат. Неподалік від нього збереглося двоповерхове приміщення будинку одного з трьох братів Мелешкових (раніше був готель). У цьому готелі зупинялися: Олексій Толстой, який тоді працював над трилогією «Ходіння по муках», також приїздив Володимир Сосюра та Яків Городськой.


У 1901 році, на розі вулиць Соборна і Шевченка був збудований дім Карманова, сьогодні знаходиться офіс ТОВ «Діло» і фірмовий магазин «Нестор», названий на честь керівника селянського повстанського руху на Україні в період громадянської війни 1918-1921 років – Нестора Івановича Махна. А через дорогу розташувався магазин «Гуляйпілля». Це колишня територія постоялого двору купця І гільдії Лошакова (кінець XIX- початок XX століття). Тут був заїзд, будинок для постояльців, дві конюшні та ворота. Постоялий двір займав велику територію і зараз де знаходиться триповерхове приміщення райлікарні, була синагога. Купець єврей Костяновський купив будинок і подарував його під синагогу. А в 30-ті роки минулого століття синагогу переробладнали під корпус для педучилища.


Рухаючись від перехрестя вулиць Шевченка і Соборна наближаємося до млина Шредера.
А тепер знову повертаємося на вулицю Шевченка, на розі вулиць Шевченка і Н.Махна (колишня вул. ІІІ Інтернаціоналу) розташувався магазин «Еталон». Ця двоповерхова споруда до революції 1917 року належала купцеві Дмитру Федоровичу Тупікову, який надав її для жіночої гімназії товариства «Просвіта». Д.Ф. Тупіков був відомим меценатом. Допомагав біднякам, завжди давав відсоткові кредити. Через дорогу від магазину «Еталон» знаходиться двоповерхове приміщення міської та районної рад. Дехто з краєзнавців твердить, що тут до 1920-го року була чоловіча гімназія товариства «Просвіта», яка займала другий поверх, а інші стверджують, що тут був готель Альтхаузена.


Через дорогу стоїть магазин «Меблі Нова», (до середини 90-х років минулого століття був кінотеатр «Космос», побудований у 1965 році). Його зведено на місці колишньої волосної управи та німецької жандармерії. Поряд з магазином «Меблі Нова» (колишній кінотеатр) по вулиці Н.Махна стоїть двоповерхове приміщення Центру дитячої та юнацької творчості. Якщо рухатись далі по вулиці від Центру дитячої та юнацької творчості, минувши двоповерхове приміщення райдержадміністрації та двоповерховий житловий будинок, вийдемо на ріг вулиць Н.Махна і 1 Травня. Тут ще до 1917 року в будинку Вінца знаходився театр «Колізей», ставилися п’єси місцевого українського драматурга Єлисея Карпенка. Починався театр з просторого вестибюля, де стояв рояль, а перед виставами грав струнний оркестр.


Повертаючись до колишнього кінотеатру «Космос», бачимо приміщення районної бібліотеки для дітей. Старожили стверджують, що будівля ця з 1876 року і вона найстаріша архітектурна пам’ятка у місті. Тут колись знаходився Народний дім. У 1917 році була поліцейська дільниця, пізніше – державні установи. З 1987 року відділ культури та туризму і дитяча бібліотека.


Центром культури, мистецтва та дозвілля є районний Будинок культури. Питання про дозвіл на будівництво культурно-спортивного комплексу «Сучасник» вирішувалось аж у Кабінеті Міністрів СРСР. Культурно спортивний комплекс має дві зали на 600 та 200 місць, є дитяча школа мистецтв, балетний зал, спортивний зал, спортивна школа, ті ін.


Біля КСК «Сучасник» стоїть пам’ятник нашому земляку – керівнику Революційної Повстанської армії України (махновців) Н. Махну. Аналогічний пам’ятник встановлено на вулиці Трудовій, 144.

Шановні гості, перебуваючи на Гуляйпіллі перейміться повагою до нашого краю та його людей.

Асоціація міст України